Rehabilitacja

OPINIA LEKARSKA

Dr med. Piotr Majcher
Adiunkt Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji
Specjalista II rehabilitacji medycznej

Lek. Med. Roman Gawęda
Starszy asystent Kliniki Ortopedii i Traumatologii
Specjalista II ortopeda-traumatolog

Przeżywamy obecnie Dekadę Kości i Stawów ogłoszoną przez WHO w latach 2000-2010. W związku ze starzeniem się społeczeństwa przybywa osób wymagajacych kompleksowej rehabilitacji. Jak wiadomo co 3 pacjent zgłaszający się po poradę do lekarza pierwszego kontaktu ma problem chorobowy zlokalizowany w obrębie narządu ruchu. Oferta, wychodzi zatem naprzeciw rosnącym potrzebom w tym zakresie. Obecnie okres oczekiwania na jakąkolwiek formę rehabilitacji wynosi na terenie większych miast ok. 3-4 miesięcy.

Rehabilitacja ruchowa przy pomocy łóżek SLENDER LIFE jest formą ćwiczeń biernych, wspomaganych jako metoda leczenia u chorych z różnymi dysfunkcjami narządu ruchu. Polega ona na mechanicznym drążeniu tkanek, wywierających pośredni i bezpośredni wpływ na organizm. Celem jej jest nie tylko leczenie, ale i zapobieganie wielu chorobom narządu ruchu, skutkom urazów, itp. Jest ona integralną częścią kompleksowej rehabilitacji.

Ćwiczenia na łóżkach SLENDER LIFE przewidziane są dla ludzi w każdym wieku od 15 do 100 lat. Szczególnie polecamy je osobom pracującym w pozycji siedzącej, czyli mało aktywnym fizycznie. Brak ruchu powoduje bóle pleców, zwłaszcza okolicy lędźwiowo - krzyżowej, a ćwiczenia te wzmacniają właśnie mięśnie pleców i brzucha oraz poprawiają ruchomość stawów.

Proponowane ćwiczenia są także odpowiednie dla kobiet po porodzie, astmatyków, osób cierpiacych na dolegliwości ze strony serca i układu krążenia. Łóżka SLENDER LIFE nie przyspieszają pracy mięśnia sercowego, nie powodują zadyszki ani wzrostu ciśnienia. Pomagają też osobom z zaburzeniami gospodarki wodnej organizmu. Cały cykl ćwiczeń trwa 70 minut, a na każdym łóżku SLENDER LIFE pacjenci ćwiczą 10 minut, w ciągu tego czasu łóżka wprawiają w ruch wszystkie części ciała. Ćwiczenia rekondycyjne na łóżkach SLENDER LIFE wzmacniaja mięśnie.

Ponieważ łóżko unosi ciężar ciała, mięśnie nie są nadmiernie obciążone, nie ma przyrostu ich masy, a jednak mięśnie ćwiczą i nabierają sprężystości. Oprócz tego mięśnie wzmacniane są ćwiczeniami izometrycznymi, które są wykonywane przez chorych przy współpracy łóżek. Łóżka SLENDER LIFE mają również dodatkowo znaczenie terapeutyczne, gdyż pobudzają obieg krwi. Po każdym cyklu ćwiczeń pacjenci czują się rozluźnieni i wypoczęci. Większość osób z bólami kręgosłupa lub stawów bez problemu wykonuje wszystkie ćwiczenia. Po kilku cyklach ćwiczeń bóle zaczynają ustępować. Wzrasta elastyczność stawów i siła mięśniowa, jest to na przykład szczególnie ważne w rehabilitacji chorych z coraz bardziej powszechnymi uszkodzeniami w obrębie narządu ruchu w przebiegu osteoporozy.Załącznik nr 1

Wykaz jednostek chorobowych, w których leczeniu może mieć zastosowanie system łóżek SLENDER LIFE:

- choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa M47
- dyskopatia Mi51
- zespoły przeciążeniowe układu ruchu M70
- osteoporoza M80, M81
- choroba zwyrodnieniowa bioder i kolan M16, M17
- następstwa urazów kończyn dolnych T93
- następstwa urazów kregosłupa i rdzenia kręgowego T91
- reumatoidalne zapalenie stawów MOS